چگونه کفش اسکیت را تمیز کنیم؟ آموزش تصویری 8 گام ساده شستن اسکیت

درست مثل کفشی که روزانه از آن استفاده می کنیم، کفش اسکیت نیز بعد از مدتی استفاده کثیف می شود. خوشبختانه تمیز کردن اسکیت کفشی کار خیلی پیچیده ای نیست. تنها چیزی که برای انجام این کار نیاز دارید کمی حوصله، تعدادی ابزار و وسیله پاکسازی است که به راحتی تهیه می شود.

تمیزکردن اسکیت به صورت منظم کمک می کند تا همیشه در وضعیت مناسب باشد. نگهداری درست از اسکیت همانند استفاده از کلاه ایمنی اسکیت و لوازم ایمنی اسکیت ایمنی شما را هنگام تفریح تضمین می کند.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید کفش اسکیت بچه گانه

8 گام اصلی برای شستشوی اسکیت در خانه

تمیز بودن و آماده استفاده بودن باعث می شود تا بیشتر و هر زمان که نیاز به تفریح داشتید بتوانید از اسکیت هایتان استفاده کنید. در این بخش جزئیات این کار را در 8 گام به شما شرح می دهیم. نکات تکمیلی را در انتهای هر گام به رنگ آبی به شما یادآوری می کنیم تا تمام نکات لازم را به شما گفته باشیم.

شستن و خشک کردن آسترهای داخلی کفش اسکیت

 1. آسترهای قابل جدا شدن را در ماشین لباسشویی شسته و در مجاورت هوا خشک کنید.

هر قسمتی از آستر داخلی کفش را که قابلیت جدا شدن دارد از داخل اسکیت بیرون آورده و در ماشین لباسشویی بیاندازید. دمای ماشین را روی 30 درجه سانتیگراد تنظیم کنید و از مواد شوینده ملایم استفاده کنید. پس از اتمام شستشو، آن ها را روی بند پهن کنید تا با هوای آزاد خشک شود.

 • از شوینده های خیلی قوی یا نرم کننده استفاده نکنید تا به آسترها صدمه وارد نشود.
 • موقع خشک کردن آسترها به هیچ وجه از لوازم گرمازا مانند اتو یا هیتر استفاده نکنید تا به بافت آستر آسیب نرسد.

پاک کردن سطح بیرونی اسکیت

 1. سطح بیرونی اسکیت ها را با پارچه تمیز کنید و خشکشان کنید.

بهتر است بعد از هر بار استفاده، اسکیت ها را درون روزنامه بپیچید تا رطوبتی که در اثر عرق کردن در آن ایجاد شده جذب روزنامه شود. سطح خارجی را هم باید کامل خشک کنید.

 • همچنین می توانید از یک مسواک تمیز و خشک برای پاک کردن کثیفی و گرد و غبار بین شکاف های اسکیت استفاده کنید.

گام سوم باز کردن چرخ های اسکیت

 1. به کمک آچار مخصوص اسکیت، چرخ ها را در بیاورید.

اول از همه به توپی چرخ های اسکیت کفشی دقت کنید تا متوجه شوید که چرخ ها توسط یک مهره در جای خود سفت شده است یا به کمک یک پیچ شش سر این کار انجام می شود. به کمک آچار مناسب (احتمالا آلن) سرمهره ها یا پیچ ها را باز کنید تا چرخ ها از جای خود خارج شوند.

 • بد نیست بدانید که استفاده از مهره در اسکیت های غلتکی و استفاده از پیچ های شش سر بیشتر در اسکیت های کفشی برای بستن چرخ ها مرسوم تر است. به بیان دیگر برای باز کردن چرخ های اسکیت های چهارچرخ نیاز به انبردست و برای بازکردن چرخ های اسکیت کفشی نیاز به آچار آلن دارید.
 • برای انجام این کار همچنین می توانید از آچار چند منظوره اسکیت استفاده کنید که چند سر متفاوت بسته به نیاز شما در آن تعبیه شده است.
 • توصیه می شود چرخ ها و بلبرینگ های اسکیت را هر سه ماه یکبار یا بعد از هر 10 مرتبه استفاده تمیز کنید.

جدا کردن بلبرینگ های چرخ به کمک آچار مخصوص

 1. به کمک آچار بلبرینگ، بلبرینگ ها را از چرخ ها جدا کنید.

نوک آچار بلبرینگ را در قسمت مرکزی چرخ قرار داده و در حالی که آن را فشار می دهید، دکمه روی آچار را فشار دهید تا بلبرینگ از جای خود خارج شود. این کار را برای همه چرخ ها انجام دهید.

 • همیشه موقع تمیز کردن چرخ های اسکیت کفشی، بلبرینگ ها را از چرخ ها جدا کنید تا خیس نشوند.
 • آچار بلبرینگ یا آچار یاتاقان را می توانید در فروشگاه های اسکیت یا به صورت آنلاین خریداری نمایید.

خیساندن چرخ ها در مخلوط آب و صابون

 1. چرخ ها را در ظرف حاوی آب و صابون بخیسانید.

چرخ های اسکیت را که بلبرینگ از آن ها جدا شده است درون یک ظرف آب قرار داده و 2 یا 3 قطره مایع ظرفشویی در آن بریزید. چرخ ها را درون محلول جابجا کنید تا مخلوط آب و صابون به همه جای آن نفوذ کند. کمی منتظر بمانید تا خیس بخورد. سپس ملاحظه می کنید که کثیفی از چرخ ها جدا شده و در ظرف پراکنده می شود.

 • اگر نمی خواهید چرخ ها را اساسی تمیز کنید، می توانید به جای خیساندن چرخ ها در مخلوط آب و صابون، از شیشه پاک کن استفاده کنید. برای این منظور شیشه پاک کن را روی چرخ ها بپاشید و سپس با دستمال کاغذی کثیفی روی چرخ ها را پاک کنید. این کار را حتی می توانید بدون جدا کردن چرخ ها از اسکیت هم انجام دهید.

خشک کردن چرخ ها بعد از شستشو

 1. چرخ ها را با دستمال کاغذی تمیز و خشک کنید.

چرخ هایی را که در مخلوط آب و صابون خیسانده بودید از ظرف در بیاورید. تک تک آن ها را با دستمال کاغذی تمیز کنید به طوری که رطوبتی روی آن ها باقی نماند.

 • اگر کثیفی روی چرخ ها دیدید که بعد از خیساندن هنوز برطرف نشده بود، می توانید به کمک یک مسواک قدیمی یا با فشار دستمال کاغذی آن را پاک کنید.

شستن بلبرینگ های کفش اسکیت

 1. بلبرینگ ها را با محلول مخصوص بشویید و سپس آن ها را روغن کاری کنید.

بلبرینگ ها یا یاتاقان هایی را که جدا کرده اید در یک ظرف کوچک درب دار بگذارید. ظرف را با محلول مخصوص شستشوی بلبرینگ پر کنید. درب ظرف را بسته و آن را محکم تکان دهید تا بلبرینگ ها شسته شود. سپس بلبرینگ ها را یکی یکی از ظرف خارج کرده و با پارچه تمیز و بدون پرز خشک کنید. نهایتا به کدام از آن ها یک قطره روغن روان کننده بلبرینگ بزنید.

 • هر کدام از این دو ماده را می توانید از فروشگاه های اسکیت یا به صورت آنلاین خریداری نمایید.

بستن دوباره یاتاقان ها و چرخ ها روی بدنه اسکیت کفشی

 1. بلبرینگ ها را در چرخ ها قرار دهید و چرخ ها را روی اسکیت سوار کنید.

برای قرار دادن مجدد بلبرینگ ها روی هر چرخ از آچار بلبرینگ استفاده کنید. چرخ ها را روی محور در جای خود سوار کنید. سپس مهره ها یا پیچ های نگه دارنده را به کمک آچار آلن یا انبردست محکم کنید.

 • چرخ های اسکیت قابل تعویض با یکدیگر هستند و ترتیب چیدمان آن ها مهم نیست. برای همین توصیه می شود موقع سوار کردن مجدد آن ها روی اسکیت، آن ها را از برعکس ترتیب اولیه قرار دهید تا به صورت یکنواخت دچار سایش شوند.
 • بعد از بستن هر چرخ، با انگشت آن را بچرخانید تا از حرکت روان و آزادانه آن مطمئن شوید. اگر به اندازه کافی روان نیستند به اندازه یک چهارم دور، پیچ نگه دارنده را شل کنید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم درباره شستشوی اصولی و پاک کردن اسکیت را به دست آورده باشید. در صورتی که به آموزش های این چنینی علاقه مند هستید توصیه می کنیم سری به مقاله های آموزش تعمیر استخر بادی و راهنمای تصویری باز و بست کالسکه بچه بزنید.

لیست قیمت کفش اسکیت بچه گانه + راهنمای خرید

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا