آموزش بستن صندلی ماشین کودک، کریر و بوستر با کمربند و ایزوفیکس+فیلم

در این راهنمای جامع می خواهیم نحوه صحیح بستن و نصب صندلی ماشین کودک را هم با عکس و هم با فیلم به شما آموزش دهیم. این مقاله حالت های مختلف نصب صندلی بچه رو به جلو و رو به عقب، با ایزوفیکس و به وسیله کمربند را شامل می شود.

در انتها هم نحوه اتصال بوستر و کریر و همچنین دفترچه راهنمای انواع صندلی را برای شما گردآوری کرده ایم. اگر هم نیاز به راهنمای تصویری برای شستن صندلی ماشین کودک دارید، ما در ایستگاه کودکان آموزش گام به گام آن را ارائه کرده ایم.

نکات قبل از نصب صندلی بچه

استفاده از دفترچه راهنما

مسلما بهترین روش برای اتصال صندلی کودک، دفترچه راهنمایی است که همراه با صندلی در اختیار شما قرار می گیرد. ما در این مقاله مراحل نصب صندلی، کریر و بوستر را برای مدل های متداول به شما آموزش می دهیم.

برای اطمینان بیشتر به شما توصیه می کنیم به بخش پایانی مقاله یعنی دفترچه راهنمای انواع صندلی ماشین کودک مراجعه کرده و کاتالوگ صندلی خود را قبل از نصب به دقت مطالعه فرمایید.

نصب در صندلی جلو ماشین

از نصب صندلی کودک در صندلی جلو اجتاب کنید. این مسئله زمانی که کیسه هوای صندلی جلو فعال است حیاتی تر می شود. زیرا ضربه ناشی از باز شدن ایربگ می تواند منجر به مرگ کودک شود.

نصب در صندلی عقب ماشین

متصل کردن صندلی کودک به صندلی عقب خودرو زمانی می تواند ایمنی ایجاد کند که با کمربند سه نقطه ای انجام شود. اگر صندلی وسط ماشین شما مشابه عکس زیر است از اتصال صندلی در قسمت میانی خودداری کنید.

محل نصب صندلی کودک در صندلی عقب

در صورتی که کمربند وسطی ماشین شما اتصال سه نقطه ای دارد، توصیه می شود صندلی کودک را در قسمت میانی صندلی عقب نصب کنید تا کودک از خطرات ضربه وارده به کناره های خودرو در تصادفات جانبی ایمن باشد.

استفاده از کمربند کودک

همه صندلی های کودک و کریرهای قابل نصب در ماشین، کمربند مجزا برای ثابت کردن کودک درون خود دارند. توجه کنید که محکم کردن صندلی بچه تا موقعی که کمربند مخصوص کودک به خوبی بسته نشده باشد، ایمنی لازم را ایجاد نمی کند.

جهت درست نصب صندلی

همانطور که در مقاله راهنمای خرید بهترین صندلی ماشین کودک گفتیم، صندلی ماشین تا 2 سالگی (وزن کمتر از 9 کیلوگرم) و کریر باید رو به عقب نصب شود. پس از آن می توانید صندلی را رو به جلو نصب کنید و منعی وجود ندارد.

زاویه نصب صندلی

یکی از قابلیت های انواع صندلی کودک، زاویه خواب آن هنگام نصب است. تغییر این زاویه بعد از نصب صندلی به هیچ وجه توصیه نمی شود. مگر در صندلی های گران قیمت تر که روی بیس جداگانه نصب می شوند و با تغییر زاویه همچنان اتصال ایمن خود به صندلی ماشین را حفظ می کنند. برخی صندلی ها هم یک نشانگر شبیه به تراز دارند که میزان شیب را به شما نشان می دهند.

علائم نصب

در فرآیند بستن صندلی ماشین کودک نصب فلش ها و علائم آبی و سبز مربوطه به حالتی است که قرار است صندلی را رو به عقب نصب کنید. علائم و اتصالات قرمز رنگ معمولا در حالتی مورد استفاده قرار می گیرند که می خواهید صندلی را رو به جلو نصب کنید. در صندلی های ایزوفیکس دار، محل اتصال ایزوفیکس به رنگ قرمز یا زرد است. همچنین نشانگرهای ایمنی پس از نصب به رنگ سبز در می آید.

مراحل بستن صندلی با کمربند

اگر صندلی کودک یا خودروی شما قابلیت ایزوفیکس نداشته باشد به ناچار باید از کمربندهای ماشین برای نصب و محکم کردن صندلی استفاده کنید. با توجه به تنوع مدل های موجود در بازار ما توضیحات گام به گام را با یکی از مدلهای پرفروش بازار یعنی صندلی ماشین دلیجان مدل Elite New به شما ارائه می کنیم. در ادامه نیز ویدئو نصب صندلی ماشین کودک دیگر برندها را برایتان آماده کرده ایم که به صورت تقریبا مشابه انجام می شود.

نصب صندلی رو به عقب

1)کمربند سه نقطه ای صندلی عقب را ببندید. از محکم بودن آن مطمئن شوید و صندلی را مطابق تصویر رو به عقب قرار دهید.

نصب صندلی کودک رو به عقب_گام اول

2) قسمت پایین کمربند را از محلی که با فلش آبی یا سبز مشخص شده عبور دهید و مطمئن شوید که کمربند تاب نخورده باشد.

نصب صندلی کودک رو به عقب_گام دوم

3) تسمه اریب کمربند را از داخل حلقه آبی رنگی که پشت صندلی قرار دارد عبور دهید و ضامن ایمنی آن را با چرخش 90 درجه ای فعال کنید.

نصب صندلی کودک رو به عقب_گام سوم

4) قسمت پایینی کمربند ماشین را تا انتها بکشید تا صندلی در محل خود محکم شود. سپس برای اطمینان از باز نشدن کمربند، کلیپس ایمنی را مطابق تصویر زیر به آن متصل کنید. اگر موقع خرید صندلی این کلیپس وجود ندارد می توانید آن را جداگانه تهیه کنید.

نصب صندلی کودک رو به عقب_گام چهارم

نصب صندلی رو به جلو

1) بدون اینکه کمربند را ببندید، صندلی کودک را روی صندلی ماشین قرار دهید.

نحوه بستن صندلی کودک رو به جلو_مرحله اول

2) سگک کمربند را از شیار پایینی کنار صندلی عبور دهید به نحوی که کمربند دقیقا از درون شیار تعبیه شده گذشته باشد.

نحوه بستن صندلی کودک رو به جلو_مرحله دوم

3) قسمت بالایی کمربند را از شیار تعبیه شده در پهلوی صندلی بگذرانید و مطمئن شوید از زیر زبانه قرمز رنگ گذشته باشد.

نحوه بستن صندلی کودک رو به جلو_مرحله سوم

4) از سمت دیگر، کمربند را از درون شیار مقابل بیرون آورید و در جای خود قفل کنید.

نحوه بستن صندلی کودک رو به جلو_مرحله چهارم

5) قسمت اضافه کمربند که از پشت صندلی رد شده را تا انتها بکشید تا صندلی به طور کامل در جای خود محکم شود. در انتها نیز کلیپس را به کمربند متصل کنید تا باز نشود. همانطور که گفته شد می توانید این گیره را جداگانه از بازار تهیه کنید.

نحوه بستن صندلی کودک رو به جلو_مرحله پنجم

فیلم بستن صندلی با کمربند

برای درک بهتر توضیحات تصویری که در بالا ارائه شد، می توانید ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

اتصال صندلی با ایزوفیکس

ایزوفیکس یا قابلیت اتصال امن صندلی کودک به خودرو، قابلیتی است که هم صندلی و هم خودرو شما باید از آن پشتیبانی کند. در فرآیند بستن صندلی ماشین کودک ایزوفیکس دار، معمولا از بندهای بالایی یا پایه اتصال به کف خودرو نیز جهت اطمینان بیشتر استفاده می شود.

مراحل بستن صندلی کودک ایزوفیکس دار

1) کانکتورهای ایزوفیکس را از قسمت کف صندلی کودک خارج کنید. برای اینکار معمولا یک دسته در قسمت پایین صندلی تعبیه شده است.

نصب ایزوفیکس صندلی کودک_گام اول

2) صندلی کودک را روی صندلی عقب قرار دهید، به نحوی که کانکتورها مقابل روبروی محل نصب ایزوفیکس قرار بگیرد.

نصب ایزوفیکس صندلی کودک_گام دوم

3) صندلی کودک را در راستای پایه های ایزوفیکس به صندلی ماشین فشار دهید تا صدایی کلیک مانند که نشاندهنده قفل شدن و جا خوردن صندلی است، به گوشتان برسد. برای اطمینان از اتصال کامل معمولا یک نشانگر نصب در قسمت کناری صندلی تعبیه شده است. اگر نصب را درست انجام داده باشید، نصب حالت یا رنگ آن تغییر می کند.

نصب ایزوفیکس صندلی کودک_گام سوم

فیلم بستن صندلی ماشین کودک ایزوفیکس دار

در این ویدئو قبل از آموزش نصب ایزوفیکس در ماشین، توضیحات اولیه راجع به این قابلیت ارائه شده است.

اگر قسمت پایه (بیس) صندلی که تهیه کرده اید جداگانه با ایزوفیکس متصل می شود، این فیلم می تواند شما را راهنمایی کند.

بستن کریر به صندلی ماشین

روش صحیح بستن کریر به صندلی ماشین

برای بستن کریرهایی که پایه قابل جدا شدن ندارند – اکثر مدل های درون بازار این گونه اند- به این ترتیب عمل می کنیم.

1) کریر را رو به عقب، در صندلی عقب ماشین و به دور از ایربگ ها قرار دهید.

2) کمربند ایمنی خودرو را بکشید و قسمت پایین آن را از درون شیارهای تعبیه شده در کنار کریر رد کنید.

3) قسمت بالایی کمربند را هم درون شیارهای مربوطه قرار دهید. از صاف بودن و تا نخوردن کمربند اطمینان حاصل کنید.

4) اگر کریر شما نشانگر تراز دارد، حتما تراز بودن آن را چک کنید.

5) کمربند ایمنی کودک درون کریر را ببندید.

6) قسمت شانه کمربند را بکشید تا از محکم بودن و قفل شدن کمربند کودک مطمئن شوید.

7) صندلی ماشین را فشار دهید و کمربند خودرو را بکشید تا مطمئن شوید که نصب کریر به درستی انجام شده است. در این حالت کریر نباید با تکان دادن بیشتر از دو یا سه سانتی متر جابجا شود.

8) برای اطمینان بیشتر، کمربند کودک را مجدد بررسی کنید.

ویدئوی نصب کریر کودک روی صندلی عقب خودرو

 

راهنمای خرید بهترین صندلی ماشین کودک 2022 +30 مدل ایرانی و خارجی

نصب بوستر صندلی کودک

نکته بسیار مهم در مورد بوسترهای صندلی با همان صندلی حامی کودک این است که مشابه صندلی ماشین کودک به صندلی ماشین محکم نمی شوند. بلکه به کمک وزن کودک و کمربند ماشین در جای خود قرار می گیرند. به همین خاطر باید مشخصات وزنی و جثه فرزند شما دقیقا متناسب با طراحی بوستر خریداری شده باشد.

نکات مهم برای بستن بوستر صندلی کودک

راهنمای نصب بوستر صندلی کودک به ماشین_شماره یک

1) دفترچه راهنمای بوستر را به طور کامل مطالعه نمایید.

اغلب بوسترها به خاطر نوع طراحی خاصشان، نکات ایمنی مربوط به خودشان را دارند.

راهنمای نصب بوستر صندلی کودک به ماشین_شماره دو

2) صندلی بوستر را روی صندلی عقب خودرو قرار دهید.

اگر وسط صندلی عقب کمربند سه نقطه ای ندارد، بوستر باید در سمت چپ یا راست قرار بگیرد. سمت راست ماشین گزینه بهتری می تواند باشد. چرا که در خیابان های شلوغ، به راحتی و بدون خطر می توانید سوار و پیاده کردن کودک را انجام دهید.

راهنمای نصب بوستر صندلی کودک به ماشین_شماره سه

3) از گیره ها و محل های عبور کمربند روی بوستر استفاده کنید.

اکثر صندلی های بوستر مشابه صندلی های کودک، محل خاصی دارند که توصیه میشود کمربند ماشین از داخل آن محل ها عبور کنند. این مورد در دفترچه راهنما ذکر شده است.

راهنمای نصب بوستر صندلی کودک به ماشین_شماره چهار

4) فیت شدن بوستر به صندلی ماشین را چک کنید.

بعد از قرار دادن بوستر و نشاندن کودک روی آن، مطمئن شوید که کمربند ماشین در محل پیش فرض خود و بدون زحمت بسته می شود و فرزند احساس راحتی دارد.

راهنمای نصب بوستر صندلی کودک به ماشین_شماره پنچ

5) به صورت دوره ای فیت بودن بوستر را چک کنید.

با گذشت زمان و رشد فیزیکی کودک، احتمالا تنظیم کمربند یا جای بوستر را باید مجددا انجام دهید. به همین خاطر توصیه می شود هر چند وقت یکبار، از اتصال درست آن اطمینان حاصل کنید.

راهنمای نصب بوستر صندلی کودک به ماشین_شماره شش

6) موقعی که از بوستر استفاده نمی شود، آن را در جای خود محکم کنید یا از روی صندلی بردارید.

جابجا شدن و حرکت بوستر خالی روی صندلی می تواند باعث حواس پرتی یا صدمه دیدن به سایر سرنشینان خودرو شود. برخی مدل از بوستر ها را می توان در حالت خالی با کمربند ماشین در جای خود ثابت نمود.

راهنمای نصب بوستر صندلی کودک به ماشین_شماره هفت

7) از بوستر فقط تا زمانی که نیاز است استفاده کنید.

توصیه عمومی این است که از بوستر تا سن 8 سال و یا قد 150 سانتی متر استفاده شود. فرزند شما در سن و قد بالاتر می تواند از صندلی خودرو همانند یک فرد بزرگسال استفاده کند.

دفترچه راهنمای انواع صندلی

در این بخش دفترچه راهنمای انواع صندلی ماشین از برندهای مختلف را برای شما گرد آورده ایم. به کمک اطلاعات درون دفترچه علاوه بر روش نصب، با نکات نگهداری از آن نیز آشنا شوید. برای دانلود دفترچه راهنما کافی است روی عکس مربوط به مدل صندلی مد نظرتان کلیک کنید.

دفترچه راهنمای صندلی دلیجان

دفترچه راهنمای صندلی دلیجان الیت پلاس

دفترچه راهنمای صندلی دلیجان پارما

امیدواریم از محتوای این مقاله استفاده کافی را برده باشید. ما در ایستگاه کودکان مقالات مشابه مانند آموزش جمع کردن کالسکه بچه و یا نحوه تمیز کردن کفش اسکیت را هم به صورت تصویری آموزش داده ایم. خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!

4 دیدگاه

 1. سلام
  شما نحوه بستن کریر در ماشین رو کامل توضیح دادید اما چیزی راجع به نحوه بستن کمربند کریر ننوشتید. من نتونستم جواب سوالم رو پیدا کنم.

  1. سلام جناب فضیله
   ممنون از اینکه سوال خود را با ما در میان گذاشتید. همکاران ما در به روز رسانی مقاله این مطلب را اضافه خواهند نمود.
   موفق باشید

 2. سلام وعرض ادب اون گیره قرمز که برا فیکس کمربندهستش رو از کجا میتونیم بخریم؟اصلا اسمش چیه؟

  1. سلام و عرض ادب
   اون گیره ها به اسم های مختلفی توی بازار شناخته میشه: “تنظیم کننده کمربند” ، “ترمز کمربند” یا “گیره کمربند ماشین” که خارجی ها بهش “Belt Adjuster” یا “Belt Lock-Off” میگن.
   کار این گیره ها جلوگیری از افزایش یا کاهش طول کمربند موقع کشیده شدنه و برای خانم های باردار که میخوان روی شکمشون فشار نباشه هم کاربرد داره.
   برای خرید اینترنتی می تونید به لینک زیر مراجعه کنید
   فیکسر کمربند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا