چگونه کالسکه بچه را جمع کنیم؟ 5 گام ساده + آموزش ویدئویی

آیا شما هم در تا کردن و بستن کالسکه جدیدی که برای فرزندتان تهیه کرده اید مشکل دارید؟ لطفا احساس بد به خود راه ندهید. برندها و مدل های متنوعی از کالسکه کودک در بازار وجود دارد. اما مکانیزم جمع کردن همه آن ها با هم یکسان نیست. همین دلیل ساده باعث می شود پدر و مادرها احساس سردرگمی راجع به یک وسیله ساده پیدا کنند.

اکثر مدل های جدید به روش آسان و معقولانه ای تا می شود. حتی با یک دست هم می توان آن ها را باز و بست کرد. برای مدل های قدیمی تر شاید نیاز به هر دو دست و کمی تلاش بیشتر باشد. به همین خاطر ما نحوه درست جمع کردن کالسکه و برخی از مشکلاتی را که ممکن است با آن مواجه شوید به شما آموزش می دهیم.

اگر قصد خرید کالسکه را دارید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به راهنمای جامع خرید و لیست قیمت کالسکه بچه بیاندازید.

چطور کالسکه کودک را جمع کنیم؟

 گام های لازم برای جمع کردن کالسکه بچه

فارغ از اینکه هر کالسکه ممکن است روش بسته شدن خودش را داشته باشد، چند گام مشترک زیر در همه این روش ها تکرار می شود:

 1. قفل کردن چرخ ها

قبل از تا کردن، اگر کالسکه شما ترمز دارد، ترمزها را درگیر کنید و جلوی حرکت چرخ های گردان را بگیرید. اهرم های ترمز معمولا در چرخ های عقب تعبیه شده است.

چرخ های گردان در قسمت جلوی کالسکه قرار دارند. این چرخ ها معمولا با یک اهرم در جای خود قفل می شوند. برخی مدل ها هم به کمک یک دکمه کنار کالسکه یا از طریق دسته هدایت مادر این کار انجام می شود.

توجه: بعضی مدل کالسکه ها چرخ های قابل جدا شدن دارند و برای اینکه به طور کامل بسته شوند باید آن ها را جدا نمود. لطفا برای اطمینان از این مسئله نگاهی به کاتالوگ کالسکه بیاندازید.

 1. جمع کردن سایبان

جلوی سایبان را گرفته و آن را در جهت دسته کالسکه به سمت عقب بکشید.

 1. جدا کردن لوازم جانبی

همه لوازم جانبی باید قبل از تا کردن کالسکه از آن جدا شود. سایبان دوم، سینی غذا و جالیوانی از جمله این لوازم هستند.

 1. آزادسازی مکانیزم قفل

معمولا نوعی گیره، اهرم، دکمه یا دسته ای روی کالسکه وجود دارد که مکانیزم قفل شدن فریم را آزاد می کند. در بعضی مدل ها این کار توسط ترکیبی از یک دکمه فشاری روی دسته و اهرم کنار آن انجام می شود.

اگر مطمئن نیستید، به دفترچه راهنما مراجعه کنید. اگر اشتباهی به مکانیزم فشار بیاورید، ممکن است قطعات کالسکه دچار آسیب شوند.

 1. تا کردن کالسکه

اکثر مدل ها با فشار دادن دسته به سمت جلوی کالسکه تا می شوند و نهایتا در وسط جمع می شوند. در وضعیت بسته، دسته های کالسکه روی چرخ های جلو قرار می گیرند. بعد از بسته شدن هم معمولا یک قفل ایمنی روی کالسکه وجود دارد که باید فعال شود.

این ویدئو نحوه باز و بست کالسکه برند محبوب سایبکس را نشان می دهد. روش بستن کالسکه برای برندهای مختلف در ادامه همین مقاله ارائه شده است.

نکات مهم هنگام بستن کالسکه

قابلیت جمع کردن و حمل آسان کالسکه تنها یکی از 12 فایده خرید کالسکه برای والدین است. در این قسمت نکاتی را به شما می گوییم که بهتر است موقع بستن کالسکه آن ها را بدانید:

ایمنی

مراقب باشید بچه به اندازه کافی از کالسکه دور باشد تا حین فرآیند به انگشتان کوچکش آسیب نرسد. مراقب انگشتان خودتان هم باشید.

خشک بودن کالسکه

تا کردن و جمع کردن یک کالسکه خیس یا مرطوب می تواند باعث کپک و قارچ شود. قبل از جمع کردن آن را با پارچه خشک کنید یا بگذارید در هوای آزاد خشک شود.

برطرف کردن موانع

 خیلی وقت ها پارچه و بندهای کالسکه مانع از بستن آن می شود. یا حتی ممکن است وسیله ای را در سبد کالسکه جا گذاشته باشید. اگر موقع تا کردن به مشکل خوردید، آن را بردارید و دوباره امتحان کنید.

تاب برداشتن فریم

اگر قسمتی از فریم کالسکه خم شده باشد یا تاب خورده باشد، جلوی بسته شدن کالسکه را می گیرد. به کمک انبردست و آچار لوله گیر می توانید زمانی که کالسکه در حالت باز است، تاب آن را برطرف کنید.

روغن کاری اتصالات

اتصالات و گیره های روی کالسکه بعضی وقت ها گیر می کنند. زمانی که کالسکه را در محیط باز مثل حیاط و ایوان نگه داری کنید، احتمال وقوع این اتفاق بالا می رود. برای روان کردن مجدد این محل های اتصال، می توانید از روغن گریس یا محصولی توصیه شده در دفترچه راهنما کالسکه استفاده کنید.

لطفا زور نزنید

گاهی اوقات علی رغم اینکه به شیوه صحیح اقدام به تا کردن کالسکه می کنید اما به طور کامل جمع نمی شود. لطفا بیش از حد به کالسکه فشار نیاورید تا آسیب جدی و غیر قابل بازگشت به آن وارد نشود. دوباره تلاش کنید و اگر مشکل جدی بود آن را به فروشنده بازگردانید.

روش تا کردن کالسکه در برندهای مختلف

در بخش قبل گام های مشترک برای جمع کردن کالسکه را به شما معرفی کردیم. چون طراحان هر برند طراحی منحصر به فرد خودشان را دارند، قِلِق بستن کالسکه چند برند محبوب و پرطرفدار را به شما آموزش می دهیم.

چطور کالسکه دلیجان را ببندیم؟

دلیجان محبوب ترین برند ایرانی در تولید کالسکه، صندلی ماشین کودک، صندلی غذاخوری و حتی سه چرخه کودک است. برای بستن کالسکه در مدل های پرطرفدار کالسکه دلیجان یعنی بنیتا، یوفو  و 130 کافی است این کارها را انجام دهید:

 • ابتدا سایبان را جمع کنید. سپس پشتی را به حالت نشسته قرار دهید و پدال نشان داده شده در تصویر زیر را فشار دهید

روش بستن کالسکه دلیجان گام اول

 • وقتی ضامن رها شد، سینی و دسته را گرفته و به سمت یکدیگر هدایت کنید تا کالسکه جمع شود.

روش بستن کالسکه دلیجان گام دوم

 • در انتها قفل کالسکه را مانند این تصویر ببندید تا از بازشدن احتمالی آن در هنگام جابجایی جلوگیری شود.

روش بستن کالسکه دلیجان گام سوم

در مدل های عصایی و مسافرتی کالسکه دلیجان یعنی دیبا و دلتا این گونه عمل کنید:

 • ابتدا پدال قفل اطمینان را با پا به سمت پایین فشار دهید تا قفل آزاد گردد.

روش بستن کالسکه عصایی و مسافرتی دلیجان

 • سپس پدال اصلا را با قرار دادن پا زیر آن و فشار به سمت بالا هدایت کنید .
 • نهایتا دسته ها را به سمت یکدیگر و به سمت پایین فشار دهید تا کالسکه جمع شود.

روش صحیح جمع کردن کالسکه چیکو

برند چیکو از جمله برندهای محبوبی است که کالسکه های ساخت آن قابلیت جمع شدن با یک دست را دارند. برای تا کردن کالسکه کافی است:

 1. ترمزها را درگیر کنید.
 2. دسته آزادسازی سیاه رنگ را بالا بکشید. این دسته در قسمت بالایی کالسکه، درست پشت دستگیره کنترل فرمان قرار دارد.
 3. سینی غذا. یک پا روی لبه آن قرار دهید.
 4. تا کردن. همزمان با فشار دادن پا به سمت پایین و کشیدن دسته سیاه رنگ کالسکه را جمع کنید.
 5. سایه بان. یک دستتان را روی دسته کالسکه بگذارید. با دست دیگر لبه جلویی سایه بان را گرفته و آن را به سمت عقب بکشید تا جمع شود.
 6. قفل ایمنی دسته کنترل را فعال کنید. در دو طرف دستگیره فرمان کالسکه دو دکمه قرار دارد که در انتهای کار باید آن ها را فشار دهید.

مدل های قدیمی کالسکه کودک گراکو

 1. ترمزها را فعال کنید. این کار با کمک یک اهرم که نزدیک چرخ های عقب قرار دارد انجام می شود.
 2. چرخ های گردان را قفل کنید. اگر مدل شما چرخ گردان دارد، آن ها را سرجای خود قفل کنید.
 3. ترمزها را امتحان کنید. کالسکه را هل دهید تا مطمئن شوید.
 4. سایه بان را جمع کنید. به راحتی آن را به سمت عقب تا کنید.
 5. صندلی را به پشت بخوابانید. مطمئن شوید تا جایی که امکان دارد، به صندلی شیب داده باشید. بعضی مدل ها برای تنظیم شیب صندلی دستگیره مخصوص دارند.
 6. به دنبال دستگیره بگردید. در حوالی پایه سیت کالسکه به دنبال دستگیره باشید. بعضی مدل ها با کشیدن این دستگیره جمع می شوند. در بعضی ها هم لازم است یک دکمه را قبل از کشیدن دستگیره فشار دهید. این دکمه معمولا در وسط دستگیره قرار می گیرد.
 7. کالسکه را تا کنید. حالا باید با فشاردادن دستگیره ها به سمت بیس کالسکه جمع شود.

مدل های جدید کالسکه کودک Graco

مدل های جدیدتر ساخت این برند از قابلیت کاربردی جمع شدن با یک دست بهره می برند. پس از طی 5 گام اول که در بخش قبل معرفی کردیم کافی است این کارها را انجام دهید.

 1. محل دسته آزادسازی را پیدا کنید. این دسته در قسمت سیت کالسکه، زیر جایی که فرزندتان روی آن می نشیند قرار دارد.
 2. دسته را بکشید. با حرکت دسته ها به سمت چرخ ها باید کالسکه به طور خودکار جمع شود.

آمادگی کامل برای باز و بست کالسکه بچه

تا کردن کالسکه یک هنر است! با تمرین بیشتر مهارت بیشتری به دست می آورید. با یادگیری نکات اصلی برای بستن به راحتی می توانید محل باز و بست کالسکه را پیدا کنید. این یک اصل مهم برای همه دارندگان کالسکه است تا بتوانند به راحتی آن را جا به جا و نگهداری کنند.

از آنجایی که بین مدل های مختلف کالسکه تفاوت هایی وجود دارد، بهتر است دفترچه راهنمای کارخانه سازنده را برای مدل مخصوص خودتان مطالعه کنید. لطفا به جای حدس و گمان، این کار را انجام دهید.

امیدواریم با مطالعه نکات و راهنمایی های این مقاله به درک بهتری برای باز و بست کالسکه فرزند دلبندتان رسیده باشید. ما در مجله ایستگاه کودکان راهنمایی های مشابه مانند تعمیر استخر بادی یا حتی آموزش گام به گام تمیز کردن اسکیت کفشی را هم به شما آموزش می دهیم.

لیست قیمت کالسکه بچه عصایی، تاشو و مسافرتی

منبع: MomLovesBest

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا