آیا می توان به بیبی چک تاریخ گذشته اعتماد کرد؟ راهنمای کامل تست بارداری

آیا تعدادی بیبی چک تاریخ گذشته در کشوی میز خود دارید و نمی دانید باید دور بیاندازید یا نگهشان دارید؟ یا چون تاریخ مصرفشان گذشته شک دارید که استفاده کنید یا نه؟ ما پاسخ تمامی سوالات شما را در این مقاله می دهیم.

استفاده از بیبی چک خیلی خیلی راحت است. به علاوه، می توان در خلوت و تنهایی خانه از آن استفاده کرد. در صورتی که واقعا باردار باشید خیلی سریع مطلع می شوید. اما بیبی چک تاریخ گذشته باشد، به اندازه کافی دقیق خواهد بود؟ آیا اصلا تست های بارداری فاسد می شوند؟

برای پاسخ به این سوالات ابتدا باید نحوه کار کردن بیبی چک را باید بدانیم.

بیبی چک چگونه کار می کنند؟

در اوایل بارداری، هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) روز به روز در بدن زیاد می شود. این هورمون توسط جفت ساخته می شود و رشد کودک شما را پشتیبانی می کند.

نوار تست در بیبی چک، حاوی ماده ای شیمیایی است که وجود hCG را در ادرار شما تشخیص می دهد. و به این وسیله بارداری یا عدم بارداری را نشان می دهد.

آیا تست های بارداری منقضی می شوند؟

خیلی از خانم ها به تاریخ انقضای تست توجه نمی کنند. زیرا اصلا نمی دانند که این تست ها هم منقضی می شوند. تاریخ انقضا حتما باید روی جعبه یا روی روکش تست درج شده باشد.

این تاریخ بر اساس میزان ماندگاری مورد انتظار برای مواد شیمیایی درون آن تخمین زده می شود. با گذشتن تاریخ مصرف، دیگر تست معتبر نیست و نمی تواند به درستی وجود hCG را در ادرار تشخیص دهد.

تاریخ مصرف بیبی چک چقدر است؟

بازه زمانی مصرف برای تست های مختلف فرق می کند. اما معمولا بین دو تا سه سال از زمان تولید است. معمولا تست های گران تر ماندگاری بیشتری دارند.حتی ممکن است تست های گران قیمت، مدتی پس از تاریخ انقضا هم قابل استفاده باشند.

از طرفی امکان دارد تست های ارزان قیمت حتی به اندازه تاریخ مصرفشان قابل اطمینان نباشند. چرا که ممکن است از مواد شیمیایی با کیفیت پایین در آن ها استفاده شده باشد. به همین دلیل توصیه می شود تست هایی را که کمتر از شش ماه به تاریخ مصرفشان باقی مانده، خریداری نکنید.

اگر از بیبی چک تاریخ گدشته استفاده کنیم جواب درست می گیریم؟

اکثر بیبی چک ها در صورتی که به صورت صحیح و با گذشت حداقل یک هفته از موعد پریود استفاده شود بین 97 تا 99 درصد دقت دارند. اما آیا این عدد برای تست منقضی شده هم صدق می کند؟

ممکن است بیبی چک پس از تاریخ انقضا هم قابل استفاده باشد. اما به احتمال زیاد در بیشتر اوقات نتیجه آن همراه با خطا است.

همانطور که گفته شد، از آن جایی که مواد شیمیایی درون تست بارداری منقضی شده احتمالا کارکرد خود را از دست داده است، پس ممکن است به شما نتیجه منفی را نشان دهد ولی شما واقعا باردار باشید. به این نتیجه، منفی کاذب یا اشتباهی گفته می شود.

همچنین در موارد نادر اگر تست در معرض رطوبت یا گرما قرار بگیرد، ممکن است با منفی کاذب مواجه شوید. مثبت کاذب هم زمانی اتفاق می افتد که نتیجه تست مثبت است اما واقعا باردار نیستید. توضیحات بیشتر راجع به منفی کاذب یا مثبت کاذب را جلوتر توضیح داده ایم.

بعد از استفاده از بیبی چک منقضی شده منتظر چه چیزی باشیم؟

اینکه بعد از استفاده از بیبی چک تاریخ گذشته چه اتفاقی می افتد، به عوامل مختلفی بستگی دارد. کیفیت انجام تست، از بین رفتن مواد شیمیایی و باردار بودن یا نبودن شما. به همین خاطر بهتر است به نتایج تست های بارداری منقضی شده اطمینان نکنید.

اگر هم به استفاده مصر هستید، خودتان را آماده کنید تا با نتایج اشتباه مواجه شوید. از آن جایی که ممکن است نتیجه دقیق نباشد، بر مبنای آن تصمیم گیری نکنید. برای اطمینان بیشتر یک تست جدید خریداری کنید و دوباره امتحان کنید.

دلایل ایجاد نتیجه اشتباه در تست بارداری

دلایل ایجاد نتیجه اشتباه در تست بارداری

به غیر از تاریخ انقضا چندین دلیل دیگر هم می تواند سبب ایجاد نتیجه کاذب مثبت یا منفی در بیبی چک شود.

دلایل بروز منفی کاذب

1.زود انجام دادن آزمایش

اگر در فاصله کم پس از القا، تست را انجام دهید ممکن است میزان hCG در ادرار پایین باشد. برای اینکه نتیجه دقیق تری بگیرید بهتر است حداقل یک هفته بعد از تاریخ مورد انتظار برای پریود اقدام به انجام تست کنید.

2.خطای کاربر

خطای کاربر می تواند سریع چک کردن نتیجه یا مشاهده اشتباه آن باشد. یک خطای رایج دیگر استفاده اشتباه در زمان ادرار باشد. باید دقیقا بین بازه ادرار از تست استفاده کرد و نه در ابتدا یا انتهای آن.

3.رقیق بودن ادرار

با رقیق شدن ادرار میزان hCG کاهش می یابد. به همین خاطر توصیه می شود که برای انجام بیبی چک از ادرار اول صبح که غلیظ تر است استفاده کنید.

اگر با وجود مشاهده نتیجه منفی فکر می کنید که باردار هستید، بهتر است بین 5 تا 7 روز صبر کنید و تست را دوباره انجام دهید. توصیه می شود تست هایی را بخرید که تا تاریخ انقضای آن ها مدت بسیار زیادی باقی مانده باشد. همانطور که توضیح دادیم بیبی چک تاریخ گذشته قابلیت اطمینان بالایی ندارد.

دلایل بروز مثبت کاذب

1.حاملگی خارج رحم

حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که القای تخمک بارور شده در جایی غیر از رحم مانند لوله های رحم اتفاق می افتد. این مدل بارداری خیلی پایدار نیست و در عین حال می تواند خطرناک و کشنده باشد. اگر احساس درد شدید در ناحیه شکم دارید یا یک طرف لگن درد می کند و خونریزی شدید یا مداوم دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

2.سقط جنین

ممکن است پس از سقط جنین تا چندین هفته سطح hCG در ادرار بالا بماند. اگر به تازگی تجربه سقط داشته اید، این سطح بالای hCG می تواند منجر به مثبت کاذب شود.

3.داروهای باروری

اگر به فاصله کم پس از مصرف قرص بارداری حاوی hCG، تست را انجام دهید ممکن است با مثبت کاذب مواجه شوید.

4.خطای کاربر

خیلی زود یا دیر خواندن نتیجه تست می تواند نتیجه اشتباه را نشان بدهد. خط مثبت کمرنگ روی نوار آزمایش ممکن است با نتیجه مثبت اشتباه گرفته شود. برای جلوگیری از هر گونه سوء تعبیر، بهتر است دستور العمل شرکت سازنده تست را به دقت مطالعه کنید.

اگر در نتیجه ای که مشاهده کرده اید، شک دارید یا گیج شده اید، پس از مشورت با پزشک آزمایش خون را برای اطمینان از بارداری انجام دهید.هر زمان که نتیجه مثبت را در بیبی چک مشاهده کردید، باید برای مادر شدن آماده شوید و برنامه ریزی کنید.

کم کم سبک زندگی خود متناسب با دوران بارداری تغییر دهید. حتی اگر نتیجه مثبت، مثبت کاذب باشد باز هم امکان دارد که واقعا باردار باشید.

انجام صحیح تست بارداری در منزل

انجام صحیح تست بارداری در منزل

اغلب متخصصان توصیه می کنند حداقل یک هفته بعد از اینکه در موعد مقرر پریود نشدید، صبر کنید و سپس تست را در منزل انجام دهید. با این حال برخی خانم های باردار ممکن است در موعد پریود دچار خونریزی شوند یا خونریزی در اثر القا را با پریود اشتباه بگیرند.

بنابر این، اگر به هر دلیلی نمی تواند تا پایان دوره پریود صبر کنید، باید تست را زمانی انجام دهید که حداقل از تاریخی حدس می زنید باردار شده اید، دو هفته گذشته باشد. در این دوره ممکن است دیگر علائم اولیه بارداری را تجربه کنید، مانند:

 • حالت تهوع یا استفراغ
 • سرگیجه
 • خستگی
 • سینه های متورم
 • تغییرات خلق و خو
 • یبوست
 • بی اشتهایی یا پر اشتهایی
 • خونریزی جزئی و گرفتگی عضلات

جمع بندی

بالاخره با بیبی چک تاریخ گذشته چه کنیم؟

بیبی چک یا تست بارداری می تواند نتیجه دقیق و سریعی به شما بدهد. اما بهتر است شک و تردید را کنار بگذارید و احتمال بروز نتیجه اشتباه را کاهش دهید. کافی است از تست هایی استفاده کنید که تا تاریخ انقضای آن ها مدت زیادی باقی مانده است.

اغلب تست ها به طور معمول تا دو یا سه سال پس از تاریخ تولید معتبر هستند. با نزدیک شدن به تاریخ انقضا، مواد شیمیایی موجود در نوار تست، بی اثر می شود و دیگر قادر به تشخیص hCG در ادرار نخواهد بود. این از دست دادن کارایی می تواند سبب نتیجه اشتباه و ایجاد نگرانی در شما شود.

خوشحال می شویم پرسش ها و تجربیات خود را در این زمینه با ما در کامنت ها به اشتراک بگذارید.

منبع : MomLovesBest

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!

2 دیدگاه

 1. سلام من از یکی از دوستان تعدادی بیبیچک گرفتم و تاریخ روش پاک شده . حالا نمیدونم که بی بی چک چقدر اعتبار دارد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام دوست عزیز. همونجور که در متن اشاره کردیم، بهترین بازه زمانی مصرف برای تست های مختلف فرق می کند. اما معمولا بین دو تا سه سال از زمان تولید است. این زمان بسته به قیمت بیبی چک دارد اما توصیه می شود تست هایی را که کمتر از شش ماه به تاریخ مصرفشان باقی مانده، خریداری نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا